Call for Papers

Refresh
Files in directory:

Final Program

FinalProgram CIARP 2013

 

 

Nov 20th

Nov 21st

Nov 22nd

Nov 23rd

 

Sala de Conferencias

Sala Multipropósitos

Sala de Conferencias

Sala de Conferencias

Sala de Conferencias

8:00-8:45

Registration

Registration

Registration

Registration

Registration

8:45-9:00

Welcome message

9:00-10:00

Tutorial

Jian Pei

Tutorial

Fabio Roli

Keynote Tieniu Tan

Paper Presentation

Paper Presentation

10:00-11:00

Paper Presentation

11:00-12:00

12:00-12:30

12:30-13:00

 

 

13:00-14:00

Lunch

Lunch

Lunch

Lunch

Lunch

14:00-15:00

15:00-16:00

Tutorial

Tieniu Tan

Tutorial

Gabriella Sanniti di Baja

Paper Presentation

Keynote Fabio Roli

Paper Presentation

16:00-17:00

Paper Presentation

17:00-18:00

Keynote Jian Pei

18:00-18:30

 

Steering Committee Meeting

CIARP Meeting

18:30-19:00

Welcome Cocktail

Cultural
Program

19:00-20:00

Conference Dinner

21:00-22:00

22:00-23:00

 

 

Wednesday Nov 20th, TUTORIALS

8:00-8:45

Registration

 

Sala de Conferencias

Sala Multipropósitos

9:00-11:00

Tutorial 1:

“Mining Uncertain and Probabilistic Data for Big Data Analytics”

Jian Pei

Tutorial 2:

“Multiple Classifier Systems”

Fabio Roli

11:00-11:30

Coffee Break

11:30-12:30

Tutorial 1:

“Mining Uncertain and Probabilistic Data for Big Data Analytics”

Jian Pei

Tutorial 2:

“Multiple Classifier Systems”

Fabio Roli

13:00-15:00

Lunch

15:00-16:30

Tutorial 3:

“Fundamentals of Iris Recognition”

Tieniu Tan

Tutorial 4:

“Discrete Methods to Analyse and Represent 3D Digital Objects”

Gabriella Sanniti di Baja

16:30-17:00

Coffee Break

17:00-18:30

Tutorial 3:

“Fundamentals of Iris Recognition”

Tieniu Tan

Tutorial 4:

“Discrete Methods to Analyse and Represent 3D Digital Objects”

Gabriella Sanniti di Baja

18:30-23:00

Welcome

Cocktail

 

 

Thursday Nov 21st, CONFERENCE

8:00-8:45

Registration

 

Sala de Conferencias

8:45-9:00

Welcome message (President of the ACRP)

9:00-10:00

Keynote 1:

“Recent Progress on Object Classification and Detection”

Tieniu Tan, Yongzhen Huang, Junge Zhang

10:00-10:35

Plenary Short Oral Presentation 1, Sala de Conferencias

 

Plenary Short Oral Presentation “Supervised and Unsupervised Classification”

Paper 011: “CICE-BCubed: A New Evaluation Measure for Overlapping Clustering Algorithms”. Henry Rosales-Méndez, Yunior Ramírez-Cruz.

Paper 045: “Supervised Classification Using Homogeneous Logical Proportions for Binary and Nominal Features”. Ronei M. Moraes, Liliane S. Machado, Henri Prade, Gilles Richard.

Paper 049: “Multimodal Bone Cancer Detection Using Fuzzy Classification and Variational Model”. Sami Bourouis, Ines Chennoufi, Kamel Hamrouni.

Paper 056: “Extreme Learning Classifier with Deep Concepts”. Bernardete Ribeiro, Noel Lopes.

Paper 096: “Automatic Graph Building Approach for Spectral Clustering”. Andrés Eduardo Castro-Ospina, Andrés Marino Álvarez-Meza, César Germán Castellanos-Domínguez.

Paper 183: “Qualitative Transfer for Reinforcement Learning with Continuous State and Action Spaces”. Esteban O. Garcia, Enrique Munoz de Cote, Eduardo F. Morales.

Paper 197: “New Penalty Scheme for Optimal Subsequence Bijection”. Laura Alejandra Pinilla-Buitrago, José Francisco Martínez-Trinidad, Jesús Ariel Carrasco-Ochoa.

Paper 203: “Missing Values in Dissimilarity-Based Classification of Multi-way Data”. Diana Porro-Muñoz, Robert P.W. Duin, Isneri Talavera.

Paper 252:”A New Distance for Data Sets in a Reproducing Kernel Hilbert Space Context”. Alberto Muñoz, Gabriel Martos, Javier González.

Paper 254: “Bi-clustering via MDL-Based Matrix Factorization”. Ignacio Ramírez, Mariano Tepper.

Paper 270: “Kernel Spectral Clustering for Dynamic Data”. Diego Hernán Peluffo-Ordóñez, Sergio García-Vega, Andrés Marino Álvarez-Meza, César Germán Castellanos-Domínguez.

Plenary Short Oral Presentation “Feature or instance selection for classification”

Paper 034: “Feature Space Reduction for Graph-Based Image Classification”. Niusvel Acosta-Mendoza, Andrés Gago-Alonso, Jesús Ariel Carrasco-Ochoa, José Francisco Martínez-Trinidad, José E. Medina-Pagola.

Paper 036: “Mixed Data Balancing through Compact Sets Based Instance Selection”. Yenny Villuendas-Rey, María Matilde García-Lorenzo.

Paper 064: “An Empirical Study of Oversampling and Undersampling for Instance Selection Methods on Imbalance Datasets”. Julio Hernandez, Jesús Ariel Carrasco-Ochoa, José Francisco Martínez-Trinidad.

Paper 065: “Learning Stability Features on Sigmoid Fuzzy Cognitive Maps through a Swarm Intelligence Approach”. Gonzalo Nápoles, Rafael Bello, Koen Vanhoof.

Paper 068: “A Feature Set Decomposition Method for the Construction of Multi-classifier Systems Trained with High-Dimensional Data”. Yoisel Campos, Roberto Estrada, Carlos Morell, Francesc J. Ferri.

Paper 071: “On Stopping Rules in Dependency-Aware Feature Ranking”. Petr Somol, Jiří Grim, Jiří Filip, Pavel Pudil.

Paper 093: “Towards Cluster-Based Prototype Sets for Classification in the Dissimilarity Space”. Yenisel Plasencia-Calaña, Mauricio Orozco-Alzate, Edel García-Reyes, Robert P.W. Duin.

Paper 123: “Easy Categorization of Attributes in Decision Tables Based on Basic Binary Discernibility Matrix”. Manuel S. Lazo-Cortés, José Francisco Martínez-Trinidad, Jesús Ariel Carrasco-Ochoa, Guillermo Sánchez-Díaz.

Paper 179: “Comparing Quality Measures for Contrast Pattern Classifiers”. Milton García-Borroto, Octavio Loyola-Gonzalez, José Francisco Martínez-Trinidad, Jesús Ariel Carrasco-Ochoa.

Paper 202: “Selecting Features with SVM”. Jacek Rzeniewicz, Julian Szymański.

Paper 223: “Benchmarking Datasets for Breast Cancer Computer-Aided Diagnosis (CADx)”. Daniel Cardoso Moura, Miguel Angel Guevara López, Pedro Cunha, Naimy González de Posada, Raúl Ramos Pollan, Isabel Ramos, Joana Pinheiro Loureiro, Inês C. Moreira, Bruno M. Ferreira de Araújo, Teresa Cardoso Fernandes.

Paper 268: “Managing Imbalanced Data Sets in Multi-label Problems: A Case Study with the SMOTE Algorithm”. Andrés Felipe Giraldo-Forero, Jorge Alberto Jaramillo-Garzón, José Francisco Ruiz-Muñoz, César Germán Castellanos-Domínguez.

Paper 296: “Online Matrix Factorization for Space Embedding Multilabel Annotation”. Sebastian Otálora-Montenegro, Santiago A. Pérez-Rubiano, Fabio A. González.

Paper 322: “A Theoretical and Practical Framework for Assessing the Computational Behavior of Typical Testor-Finding Algorithms”. Eduardo Alba-Cabrera, Julio Ibarra-Fiallo, Salvador Godoy-Calderon.

10:35-11:00

Coffee Break

11:00-12:00

Paper Discussion 1, Sala de Protocolo

12:00-13:00

Plenary Oral Session, Sala de Conferencias

 

Plenary Oral Session “Supervised and Unsupervised Classification”

12:00-12:20

Paper 061: “Encoding Classes of Unaligned Objects Using Structural Similarity Cross-Covariance Tensors”. Marco San Biagio, Samuele Martelli, Marco Crocco, Marco Cristani, Vittorio Murino.

12:20-12:40

Paper 094: “Dynamic K: A Novel Satisfaction Mechanism for CAR-Based Classifiers”. Raudel Hernández-León.

12:40-13:00

Paper 128: “Weighted Naïve Bayes Classifiers by Renyi Entropy”. Tomomi Endo, Mineichi Kudo.

13:00-15:00

Lunch

15:00-15:35

Plenary Short Oral Presentation 2, Sala de Conferencias

 

Plenary Short Oral Presentation “Image Analysis and Retrieval”

Paper 028: “Stopping Criterion for the Mean Shift Iterative Algorithm”. Yasel Garcés Suárez, Esley Torres, Osvaldo Pereira, Claudia Pérez, Roberto Rogríguez.

Paper 074: “Evolutionary Optimisation of JPEG2000 Part 2 Wavelet Packet Structures for Polar Iris Image Compression”. Jutta Hämmerle-Uhl, Michael Karnutsch, Andreas Uhl.

Paper 110: “Improving Image Segmentation for Boosting Image Annotation with Irregular Pyramids”. Annette Morales-González, Edel García-Reyes, Luis Enrique Sucar.

Paper 124: “Implementation of Non Local Means Filter in GPUs”. Adrián Márques, Alvaro Pardo.

Paper 129: “Wide-Angle Lens Distortion Correction Using Division Models”. Miguel Alemán-Flores, Luis Alvarez, Luis Gomez, Daniel Santana-Cedrés.

Paper 204: “Combining Texture and Shape Descriptors for Bioimages Classification: A Case of Study in ImageCLEF Dataset”. Anderson Brilhador, Thiago P. Colonhezi, Pedro H. Bugatti, Fabrício M. Lopes.

Paper 243: “CWMA: Circular Window Matching Algorithm”. Daniel Miramontes-Jaramillo, Vitaly Kober, Víctor Hugo Díaz-Ramírez.

Paper 263: “A Histogram-Based Approach to Mathematical Line Segmentation”. Mohamed Alkalai, Volker Sorge.

Paper 314: “Cleaning Up Multiple Detections Caused by Sliding Window Based Object Detectors”. Arne Ehlers, Björn Scheuermann, Florian Baumann, Bodo Rosenhahn.

Paper 326: “Facial Landmarks Detection Using Extended Profile LBP-Based Active Shape Models”. Nelson Méndez, Leonardo Chang, Yenisel Plasencia-Calaña, Heydi Méndez-Vázquez.

Paper 338: “A Differential Method for Representing Spinal MRI for Perceptual-CBIR”. Marcelo Ponciano-Silva, Pedro H. Bugatti, Rafael M. Reis, Paulo M. Azevedo-Marques, Marcello H. Nogueira-Barbosa, Caetano Traina-Jr., Agma Juci Machado Traina.

Paper 339: “Image Segmentation Using Active Contours and Evidential Distance”. Foued Derraz, Antonio Pinti, Miloud Boussahla, Laurent Peyrodie, Hechmi Toumi.

Plenary Short Oral Presentation “Signals analysis and processing”

Paper 084: “Threshold Estimation in Energy-Based Methods for Segmenting Birdsong Recordings”. José Francisco Ruiz-Muñoz, Mauricio Orozco-Alzate, César Germán Castellanos-Domínguez.

Paper 115: “Detection of Periodic Signals in Noise Based on Higher-Order Statistics Joined to Convolution Process and Spectral Analysis”. Miguel Enrique Iglesias Martínez, Fidel Ernesto Hernández Montero.

Paper 145: “Hierarchical Models for Rescoring Graphs vs. Full Integration”. Raquel Justo, M. Inés Torres.

Paper 149: “A Phonetic-Based Approach to Query-by-Example Spoken Term Detection”. Lluís-F. Hurtado, Marcos Calvo, Jon Ander Gómez, Fernando García, Emilio Sanchis.

Paper 159: “Method to Correct Artifacts in Multilead ECG Using Signal Entropy”. Beatriz Rodríguez Alvarez, José R. Ledea-Vargas, Fernando E. Valdés-Pérez, Renato Peña-Cabrera, José-R. Malleuve-Palancar.

Paper 169: “Improvements to the HNR Estimation Based-on Generalized Variogram”. Diana Torres-Boza, Carlos A. Ferrer.

Paper 250: “Dominant Set Approach to ECG Biometrics”. André Lourenco, Samuel Rota Bulò, Carlos Carreiras, Hugo Silva, Ana L.N. Fred, Marcello Pelillo.

Paper 275: “Onset and Peak Pattern Recognition on Photoplethysmographic Signals Using Neural Networks”. Alvaro D. Orjuela-Cañón, Denis Delisle-Rodríguez, Alberto López-Delis, Ramón Fernandez de la Vara-Prieto, Manuel B. Cuadra-Sanz.

Paper 325: “Gaussian Segmentation and Tokenization for Low Cost Language Identification”. Ana Montalvo, José Ramón Calvo de Lara, Gabriel Hernández-Sierra.

15:35-16:35

Paper Discussion 2, Sala de Protocolo

16:35-17:00

Coffee Break

17:00-18:00

Plenary Oral Session, Sala de Conferencias

 

Plenary Oral Session “Supervised and Unsupervised Classification”

17:00-17:20

Paper 141: “A Constraint Acquisition Method for Data Clustering”. João M.M. Duarte, Ana L.N. Fred, Fernando Jorge F. Duarte.

17:20-17:40

Paper 188: “Auto-encoder Based Data Clustering”. Chunfeng Song, Feng Liu, Yongzhen Huang, Liang Wang, Tieniu Tan.

17:40-18:00

Paper 256: “On the Generalization of the Mahalanobis Distance”. Gabriel Martos, Alberto Muñoz, Javier González.

18:00-18:30

 

18:30-23:00

Cultural Program

 

 

 

Friday  Nov 22nd, CONFERENCE

8:00-8:45

Registration

 

Sala de Conferencias

9:00-10:00

Plenary Oral Session

 

Plenary Oral Session “Biometrics”

9:00-9:20

Paper 042: “Revisiting LBP-Based Texture Models for Human Action Recognition”. Thanh Phuong Nguyen, Antoine Manzanera, Ngoc-Son Vu, Matthieu Garrigues.

9:20-9:40

Paper 213: “Fusion of Multi-biometric Recognition Results by Representing Score and Reliability as a Complex Number”. Maria De Marsico, Michele Nappi, Daniel Riccio.

 

Plenary Oral Session “Image Analysis and Retrieval”

9:40-10:00

Paper 177: “Current Trends in the Algebraic Image Analysis: A Survey”. Igor Gurevich, Yulia Trusova, Vera Yashina.

10:00-10:35

Plenary Short Oral Presentation 3, Sala de Conferencias

 

Plenary Short Oral Presentation “Biometrics”

Paper 087: “Fusion of Iris Segmentation Results”. Andreas Uhl, Peter Wild.

Paper 099: “A Non-temporal Approach for Gesture Recognition Using Microsoft Kinect”. Mallinali Ramírez-Corona, Miguel Osorio-Ramos, Eduardo F. Morales.

Paper 101: “Automatic Verification of Parent-Child Pairs from Face Images”. Tiago F. Vieira, Andrea Bottino, Ihtesham Ul Islam.

Paper 107: “Are Haar-Like Rectangular Features for Biometric Recognition Reducible?”. Kamal Nasrollahi, Thomas B. Moeslund

Paper 126: “A New Approach to Detect Splice-Sites Based on Support Vector Machines and a Genetic Algorithm”. Jair Cervantes, De-Shuang Huang, Xiaoou Li, Wen Yu.

Paper 133: “Speaker Verification Using Accumulative Vectors with Support Vector Machines”. Manuel Aguado Martínez, Gabriel Hernández-Sierra, José Ramón Calvo de Lara.

Paper 157:”Multimodal Biometric Fusion: A Study on Vulnerabilities to Indirect Attacks”. Marta Gomez-Barrero, Javier Galbally, Julian Fierrez, Javier Ortega-Garcia.

Paper 175: “Gait-Based Gender Classification Using Persistent Homology”. Javier Lamar Leon, Andrea Cerri, Edel Garcia Reyes, Rocio Gonzalez Diaz.

Paper 182: “Iris-Biometric Fuzzy Commitment Schemes under Image Compression”. Christian Rathgeb, Andreas Uhl, Peter Wild.

Paper 193: “Person Re-identification Using Partial Least Squares Appearance Modeling”. Gabriel Lorencetti Prado, William Robson Schwartz, Helio Pedrini.

Paper 236: “A New Iris Recognition Approach Based on a Functional Representation”. Dania Porro-Muñoz, Francisco José Silva-Mata, Victor Mendiola-Lau, Noslen Hernández, Isneri Talavera.

Plenary Short Oral Presentation “Applications of Pattern Recognition”

Paper 031: “Drug Activity Characterization Using One-Class Support Vector Machines with Counterexamples”. Alicia Hurtado-Cortegana, Francesc J. Ferri, Wladimiro Diaz-Villanueva, Carlos Morell.

Paper 116: “Misalignment Identification in Induction Motors Using Orbital Pattern Analysis”. José Juan Carbajal-Hernández, Luis Pastor Sánchez-Fernández, Víctor Manuel Landassuri-Moreno, José de Jesús Medel-Juárez.

Paper 125: “Bus Detection for Intelligent Transport Systems Using Computer Vision”. Mijail Gerschuni, Alvaro Pardo.

Paper 127: “Music Genre Recognition Using Gabor Filters and LPQ Texture Descriptors”. Yandre Costa, Luiz Oliveira, Alessandro Koerich, Fabien Gouyon.

Paper 139: “Unseen Appliances Identification”. Antonio Ridi, Christophe Gisler, Jean Hennebert.

Paper 148: “Multi-step-ahead, Short-Term Prediction of Wind Speed Using a Fusion Approach”. Julian L. Cardenas-Barrera, Eduardo Castillo-Guerra, Julian Meng, Liuchen Chang.

Paper 158: “Green Coverage Detection on Sub-orbital Plantation Images Using Anomaly Detection”. Gabriel B.P. Costa, Moacir Ponti.

Paper 171: “A Comparison of Myoelectric Pattern Recognition Methods to Control an Upper Limb Active Exoskeleton”. Alberto López-Delis, Andrés Felipe Ruiz-Olaya, Teodiano Freire-Bastos, Denis Delisle-Rodríguez.

Paper 212: “An Arabic Optical Character Recognition System Using Restricted Boltzmann Machines”. Abdullah M. Rashwan, Mohamed S. Kamel, Fakhri Karray.

Paper 224: “Astronomical Image Data Reduction for Moving Object Detection”. Kevin Allekotte, Pablo De Cristóforis, Mario Melita, Marta Mejail.

Paper 274: “Recognising Tabular Mathematical Expressions Using Graph Rewriting”. Mohamed Alkalai.

Paper 305: “Using Graph Theory to Identify Aberrant Hierarchical Patterns in Parkinsonian Brain Networks”. Rafael Rodriguez-Rojas, Gretel Sanabria, Lester Melie, Juan-Miguel Morales, Maylen Carballo, David Garcia, Jose A. Obeso, Maria C. Rodriguez-Oroz.

Paper 308: “Crack’s Detection, Measuring and Counting for Resistance’s Tests Using Images”. Carlos Briceño, Jorge Rivera-Rovelo, Narciso Acuña.

10:35-11:00

Coffee Break

11:00-12:00

Paper Discussion 3, Sala de Protocolo

 

Sala de Conferencias

12:00-13:00

Keynote 2:

“Pattern Recognition Systems under Attack”

Fabio Roli, Battista Biggio, Giorgio Fumera

13:00-15:00

Lunch

15:00-15:35

Plenary Short Oral Presentation 4, Sala de Conferencias

 

Plenary Short Oral Presentation “Applications of Pattern Recognition”

Paper 310: “Accuracy to Differentiate Mild Cognitive Impairment in Parkinson's Disease Using Cortical Features”. Juan-Miguel Morales, Rafael Rodriguez, Maylen Carballo, Karla Batista.

Paper 312: “Performance Profile of Online Training Assessment Based on Virtual Reality: Embedded System versus PC-only”. José Taunaí Segundo, Elaine Soares, Liliane S. Machado, Ronei M. Moraes.

Paper 319: “Improving the Efficiency of MECoMaP: A Protein Residue-Residue Contact Predictor”. Alfonso E. Márquez-Chamorro, Federico Divina, Jesús S. Aguilar-Ruiz, Cosme E. Santiesteban-Toca.

Plenary Short Oral Presentation “Mathematical Theory of PR”

Paper 014: “Decomposing and Sketching 3D Objects by Curve Skeleton Processing”. Luca Serino, Carlo Arcelli, Gabriella Sanniti di Baja.

Paper 015: “Analysis of Dynamic Processes by Statistical Moments of High Order”. Stanislava Šimberová, Tomáš Suk.

Paper 055: “Distance Transform Separable by Mathematical Morphology in GPU”. Francisco de Assis Zampirolli, Leonardo Filipe.

Paper 090: “Estimation of Single-Gaussian and Gaussian Mixture Models for Pattern Recognition”. Jan Vanĕk, Lukáš Machlica, Josef Psutka.

Paper 102: “Set Distance Functions for 3D Object Recognition”. Luís A. Alexandre.

Paper 121: “Single-Step-Ahead and Multi-Step-Ahead Prediction with Evolutionary Artificial Neural Networks”. Víctor Manuel Landassuri-Moreno, Carmen L. Bustillo-Hernández, José Juan Carbajal-Hernández, Luis P. Sánchez Fernández.

Paper 173: “Conformal Hough Transform for 2D and 3D Cloud Points”. Gehová López-González, Nancy Arana-Daniel, Eduardo Bayro-Corrochano.

Paper 192: “Sieve Bootstrap Prediction Intervals for ContaminatedNon-linear Processes”. Gustavo Ulloa, Héctor Allende-Cid, Héctor Allende.

Paper 320: “A Genetic Algorithm-Evolved 3D Point Cloud Descriptor”. Dominik Wegrzyn, Luís A. Alexandre.

Paper 332: “Reconstruction and Enumeration of hv-Convex Polyominoes with Given Horizontal Projection”. Norbert Hantos, Péter Balázs.

Plenary Short Oral Presentation “Video analysis”

Paper 168: “A One-Shot DTW-Based Method for Early Gesture Recognition”. Yared Sabinas, Eduardo F. Morales, Hugo Jair Escalante.

Paper 190: “Occlusion Handling in Video-Based Augmented Reality Using the Kinect Sensor for Indoor Registration”. Jesus Adrián Leal-Meléndrez, Leopoldo Altamirano-Robles, Jesus A. Gonzalez.

Paper 200: “Object Tracking in Nonuniform Illumination Using Space-Variant Correlation Filters”. Víctor Hugo Díaz-Ramírez, Kenia Picos, Vitaly Kober.

Paper 207: “GPU Based Implementation of Film Flicker Reduction Algorithms”. Martn Piñeyro, Julieta Keldjian, Alvaro Pardo.

Paper 208: “Motion Silhouette-Based Real Time Action Recognition”. Marlon F. de Alcântara, Thierry P. Moreira, Helio Pedrini.

Paper 210: “A Video Summarization Method Based on Spectral Clustering”. Marcos Vinicius Mussel Cirne, Helio Pedrini.

Paper 217: “Motion Estimation from RGB-D Images Using Graph Homomorphism”. David da Silva Pires, Roberto M. Cesar-Jr, Luiz Velho.

Paper 264: “MoCap Data Segmentation and Classification Using Kernel Based Multi-channel Analysis”. Sergio García-Vega, Andrés Marino Álvarez-Meza, César Germán Castellanos-Domínguez.

Paper 334: “Structural Cues in 2D Tracking: Edge Lengths vs. Barycentric Coordinates”. Nicole M. Artner, Walter G. Kropatsch.

Paper 336: “Hand-Raising Gesture Detection with Lienhart-Maydt Method in Videoconference and Distance Learning”. Tiago S. Nazaré, Moacir Ponti.

Paper 343: “Statistical Analysis of Visual Attentional Patterns for Video Surveillance”. Giorgio Roffo, Marco Cristani, Frank Pollick, Cristina Segalin, Vittorio Murino.

15:35-16:35

Paper Discussion 4, Sala de Protocolo

16:35-17:00

Coffee Break

17:00-18:00

Plenary Oral Session, Sala de Conferencias

 

Plenary Oral Session “Mathematical Theory of PR”

17:00-17:20

Paper 085: “Genetic Programming of Heterogeneous Ensembles for Classification”. Hugo Jair Escalante, Niusvel Acosta-Mendoza, Alicia Morales-Reyes, Andrés Gago-Alonso.

17:20-17:40

Paper 135: “Deletion Rules for Equivalent Sequential and Parallel Reductions”. Kálmán Palágyi.

 

Plenary Oral Session “Video analysis”

17:40-18:00

Paper 138: “Multi-sensor Fusion Using Dempster's Theory of Evidence for Video Segmentation”. Björn Scheuermann, Sotirios Gkoutelitsas, Bodo Rosenhahn.

18:00-23:00

Steering Committee Meeting

 

 

Saturday  Nov 23rd, CONFERENCE

8:00-8:45

Registration

 

Sala de Conferencias

9:00-10:00

Plenary Oral Session

 

Plenary Oral Session “Image Analysis and Retrieval”

9:00-9:20

Paper 143: “A NSGA Based Approach for Content Based Image Retrieval”. Salvador Moreno-Picot, Francesc J. Ferri, Miguel Arevalillo-Herráez.

9:20-9:40

Paper 196: “Large Scale Image Indexing using Online Non-negative Semantic Embedding”. Jorge A. Vanegas, Fabio A. González.

9:40-10:00

Paper 211: “Using Boundary Conditions for Combining Multiple Descriptors in Similarity Based Queries”. Rodrigo F. Barroso, Marcelo Ponciano-Silva, Agma Juci Machado Traina, Renato Bueno.

10:00-10:35

Plenary Short Oral Presentation 5, Sala de Conferencias

 

Plenary Short Oral Presentation “Biometrics”

Paper 163: “A New Triangular Matching Approach for Latent Palmprint Identification”. José Hernández-Palancar, Alfredo Muñoz-Briseño, Andrés Gago-Alonso.

Paper 311: “Fusion of Facial Regions Using Color Information in a Forensic Scenario”. Pedro Tome, Ruben Vera-Rodriguez, Julian Fierrez, Javier Ortega-Garcia.

Paper 337: “Relative Spatial Weighting of Features for Localizing Parts of Faces”. Jacopo Bellati, Díbio Leandro Borges.

Paper 340: “SDALF+C: Augmenting the SDALF Descriptor by Relation-Based Information for Multi-shot Re-identification”. Sylvie Jasmine Poletti, Vittorio Murino, Marco Cristani.

Plenary Short Oral Presentation “Applications of Pattern Recognition”

Paper 038: “Identifying Loose Connective and Muscle Tissues on Histology Images”. Claudia Mazo, Maria Trujillo, Liliana Salazar.

Paper 050: “Polyps Flagging in Virtual Colonoscopy”. Marcelo Fiori, Pablo Musé, Guillermo Sapiro.

Paper 067: “Predicting HIV-1 Protease and Reverse Transcriptase Drug Resistance Using Fuzzy Cognitive Maps”. Isel Grau, Gonzalo Nápoles, María M. García.

Paper 095: “Meaningful Features for Computerized Detection of Breast Cancer”. José Anibal Arias, Verónica Rodríguez, Rosebet Miranda.

Paper 097: “A Novel Right Ventricle Segmentation Approach from Local Spatio-temporal MRI Information”. Angélica Maria Atehortúa Labrador, Fabio Martínez, Eduardo Romero Castro.

Paper 098: “Advances in Texture Analysis for Emphysema Classification”. Rodrigo Nava, J. Victor Marcos, Boris Escalante-Ramírez, Gabriel Cristóbal, Laurent U. Perrinet, Raúl San José Estépar.

Paper 108: “Cervical Cell Classification Using Features Related to Morphometry and Texture of Nuclei”. Juan Valentín Lorenzo-Ginori, Wendelin Curbelo-Jardines, José Daniel López-Cabrera, Sergio B. Huergo-Suárez.

Paper 119: “Study of Electric and Mechanic Properties of the Implanted Artificial Cardiac Tissue Using a Whole Heart Model”. Sándor Miklos Szilágyi, László Szilágyi, Béat Hirsbrunner.

Paper 134: “Adaptive H-Extrema for Automatic Immunogold Particle Detection”. Guillaume Thibault, Kristiina Iljin, Christopher Arthur, Izhak Shafran, Joe Gray.

Paper 167: “Improving Dysarthria Classification by Pattern Recognition Techniques Based on a Bionic Model”. Eduardo Gonzalez-Moreira, Diana Torres, Carlos A. Ferrer, Yusely Ruiz.

Paper 214:”A Comparison of Different Classifiers Architectures for Electrocardiogram Artefacts Recognition”. Carlos R. Vázquez-Seisdedos, Alexander A. Suárez León, Joao Evangelista Neto.

Plenary Short Oral Presentation “Data Mining”

Paper 111: “Automatic Annotation of Medical Records in Spanish with Disease, Drug and Substance Names”. Maite Oronoz, Arantza Casillas, Koldo Gojenola, Alicia Perez.

Paper 156: “High Throughput Signature Based Platform for Network Intrusion Detection”. José Manuel Bande Serrano, José Hernández Palancar, René Cumplido.

Paper 215: “Ants Crawling to Discover the Community Structure in Networks”. Mariano Tepper, Guillermo Sapiro.

Paper 218: “Boruvka Meets Nearest Neighbors”. Mariano Tepper, Pablo Musé, Andrés Almansa, Marta Mejail.

10:35-11:00

Coffee Break

11:00-12:00

Paper Discussion 5, Sala de Protocolo

12:00-13:00

Plenary Oral Session, Sala de Conferencias

 

Plenary Oral Session “Applications of Pattern Recognition”

12:00-12:20

Paper 239: “Directional Convexity Measure for Binary Tomography”. Tamás Sámuel Tasi, László G. Nyúl, Péter Balázs.

12:20-12:40

Paper 246: “Biologically Inspired Anomaly Detection in Pap-Smear images”. Maykel Orozco-Monteagudo, Alberto Taboada-Crispi, Hichem Sahli.

12:40-13:00

Paper 266: “Oriented Polar Snakes for Phase Contrast Cell Images Segmentation”. Mitchel Alioscha-Perez, Ronnie Willaert, Helene Tournu, Patrick Van Dijck, Hichem Sahli.

13:00-15:00

Lunch

15:00-16:40

Plenary Oral Session, Sala de Conferencias

 

Plenary Oral Session “Biometrics”

15:00-15:20

Paper 069: “Comparing Binary Iris Biometric Templates Based on Counting Bloom Filters”. Christian Rathgeb, Christoph Busch.

15:20-15:40

Paper 105: “Improving Gender Classification Accuracy in the Wild”. Modesto Castrillón-Santana, Javier Lorenzo-Navarro, Enrique Ramón-Balmaseda.

15:40-16:00

Paper 146: “Identify the Benefits of the Different Steps in an i-Vector Based Speaker Verification System”. Pierre-Michel Bousquet, Jean-François Bonastre, Driss Matrouf.

 

Plenary Oral Session “Data Mining”

16:00-16:20

Paper 018: “ReliefF-ML: An Extension of ReliefF Algorithm to Multi-label Learning”. Oscar Gabriel Reyes Pupo, Carlos Morell, Sebastián Ventura Soto.

16:20-16:45

Coffee Break

16:45-17:45

Keynote 3:

“Pattern Mining: Methods, Applications, and Challenges”

Jian Pei

17:45-19:00

CIARP Meeting

19:00-23:00

Conference Dinner

 

Nov 21st

Nov 22nd

Nov 23rd

 

8:00-8:30

Registration

Registration

Registration

 

8:45-9:00

Welcome message

 

9:00-10:00

Keynote 1:

“Recent Progress on Object Classification and Detection”

Tieniu Tan et al.

9:00-10:00

Plenary Oral Session

9:00-10:00

Plenary Oral Session

 

9:00-9:20

Paper 042

9:00-9:20

Paper 143

 

9:20-9:40

Paper 213

9:20-9:40

Paper 196

 

9:40-10:00

Paper 177

9:40-10:00

Paper 211

 

10:00-10:35

Plenary Short Oral Presentation 1

10:00-10:35

Plenary Short Oral Presentation 3

10:00-10:35

Plenary Short Oral Presentation 5

 

10:35-11:00

Coffee Break

10:35-11:00

Coffee Break

10:35-11:00

Coffee Break

 

11:00-12:00

Paper Discussion 1

11:00-12:00

Paper Discussion 3

11:00-12:00

Paper Discussion 5

 

12:00-13:00

Plenary Oral Session

12:00-13:00

Keynote 2:

“Pattern Recognition Systems under Attack”

Fabio Roli et al.

12:00-13:00

Plenary Oral Session

 

12:00-12:20

Paper 061

12:00-12:20

Paper 239

 

12:20-12:40

Paper 094

12:20-12:40

Paper 246

 

12:40-13:00

Paper 128

12:40-13:00

Paper 266

 

13:00-15:00

Lunch

13:00-15:00

Lunch

13:00-15:00

Lunch

 

15:00-15:35

Plenary Short Oral Presentation 2

15:00-15:35

Plenary Short Oral Presentation 4

15:00-16:40

Plenary Oral Session

 

15:00-15:20

Paper 069

 

15:20-15:40

Paper 105

 

15:40-16:00

Paper 146

 

15:35-16:35

Paper Discussion 2

15:35-16:35

Paper Discussion 4

16:00-16:20

Paper 018

 

16:35-17:00

Coffee Break

16:35-17:00

Coffee Break

16:20-16:45

Coffee Break

 

17:00-18:00

Plenary Oral Session

17:00-18:00

Plenary Oral Session

16:45-17:45

Keynote 3:

“Pattern Mining: Methods, Applications, and Challenges”

Jian Pei

 

17:00-17:20

Paper 141

17:00-17:20

Paper 085

 

17:20-17:40

Paper 188

17:20-17:40

Paper 135

 

17:40-18:00

Paper 256

17:40-18:00

Paper 138

 

 

 

18:00-23:00

Steering Committee Meeting

17:45-19:00

CIARP Meeting

 

18:30-23:00

Cultural
Program

 

19:00-23:00

Conference Dinner

 

Sponsors

Asociación Cubana de Reconocimiento de Patrones

)

Advanced Technologies Application Center

)

International Association for Pattern Recognition

)

Lecture Note in Computer Science

)

Mexican Association for Computer Vision, Neural Computing and Robotics

)

Portuguese Association for Pattern Recognition

)

Spanish Association for Pattern Recognition and Image Analysis

)

Pattern Recognition of the Brazilian Computer Society

)

Chilean Association for Pattern Recognition

)

Argentine Society for Pattern Recognition

)

International Journal of Pattern Recognition and Artificial Intelligence (IJPRAI)

)

Intelligent Data Analysis

)

Pattern Recognition Letter

)